петък, 6 декември 2019 г.

АМБИЦИИТЕ НА ПУТИН СА СВЪРЗАНИ С ОБЕДИНЕНИЕ НА РУСКИЯ СВЯТ

От интервюто на Алексей Венедиктов, главен редактор на независимата радиостанция „Ехото на Москва“ пред Le Figaro.


 „(...) Най-важното е, че преходният период в Москва започна. Вярно, засега само в умовете! Има големи турбуленции по въпроса дали Путин ще напусне властта през 2024 г. Кой ще го наследи? Медведев? Някой друг? За това не се знае нищо! Всички нервничат и се опитват да демонстрират лоялността си към единствения голям избирател, който имаме – Владимир Путин. Някои казват, че той ще остане, защото не може да захвърли всичко и работата не е приключила И тъй като го познавам добре, вярвам в подобна мотивация. Неговата позиция е: ние работим!“
„Преди анексията на Крим през 2014 г. бях убеден, че единственото нещо, за което Путин мисли, е да осигури сигурност за себе си и семейството си, когато дойде „после“. Но благодарение на Крим той влезе в учебниците по история! Той се вижда като човек, надарен с мисия – да обедини руския свят. Много от нас смятат, че той ще остане най-влиятелният човек в Русия. Ще стане ли нещо подобно на Дън Сяопин? Има всякакви варианти. Той може да измени Конституцията, да свика Учредително събрание, да обяви съюз с Беларус ... "
 „(...) Под руски свят трябва да разбираме основно Русия, но също и Беларус, част от Украйна, Приднестровието, Северен Казахстан. Путин смята, че Сталин е създал границите в СССР произволно, с молив, за да раздели народа. Той винаги казва, че ние руснаците сме разделен народ, „като германците“. Преди около десет години той обясни, че няма да се бие за Крим, но ако се появи такава възможност, тогава може би ... С една дума, това беше мечта.“
 „(...) Путин смята Макрон за човек от нищото. И нарича украинския президент Зеленски, когото също смята за човек от нищото, „малкия Макрон“. За себе си Путин мисли, че има историческа роля. Убеден е, че е действал за доброто на страната и че тя ще го разбере, но по-късно. Той казва, че е наследил разрушената Русия и я е изправил на крака. Той гледа на младите хора, които го мразят, и казва, че те са неблагодарни, както студентите по времето на дьо Гол през 1968 г.“
 „Има много общо между двата периода. И особено по въпроса за Украйна, която е нашият Алжир, защото ние я възприемаме като част от себе си, подобно на начина, по който вие възприемахте Алжир. Путин винаги казва, че Украйна не е държава, а несъстоятелна, изкуствена формация“
„(...) Путин прави ясно разграничение между жителите на Крим, които според него не искаха да напуснат СССР, и жителите на прибалтийските страни, които искаха това. Според него Русия е заобиколена от врагове – НАТО, Европейския съюз и американците. Путин вярва, че има обединен фронт срещу Русия и че той трябва да създава проблеми на противниците си, за да ги отслаби. Ясно е, че Brexit е икономически неизгоден за Русия, но Путин го подкрепя, защото това отслабва Великобритания. Същото се отнася и за нашата подкрепа за независимостта на Каталуния, която отслабва Испания, както и за партията „Алтернатива за Германия“. Путин смята неонацистите за простаци,  но той ги подкрепя, защото те отслабват Меркел,. Русия се стреми да дестабилизира Европейския съюз и търси най-слабото му звено връзка.
 „(...) Путин вярва, че сега има две геополитически „платформи“ – американска и китайска, на които Путин няма доверие. А след това идва Европа, която според него е „по-близка до нас от Америка“. Той смята, че ние заедно можем да създадем трета „платформа“, но иска европейците да отменят санкциите. Путин винаги се е стремял да бъде в Европа, но със специално място и със свои собствени правила. Разбира се, че това е невъзможно, но той не го разбира. Готов е на всичко, само и само да застави европейците да премахнат санкциите и да започнат разговор. Всички вече са се съгласили да смятат Крим за особено „досие“. Но може ли да се направи нещо за Донбас? Готов ли е Путин да го върне в Украйна?“
Става дума за по-фин подход, насочен към въвеждане на руски икономически интереси в Донбас. Подобна политика може да се разпространи в цяла Украйна благодарение на милиони избиратели, които биха гласували за проруски партии. Сметките на Путин са, че връщането на Донбас е по-добре, отколкото да го задържа. Но трябва да запазите авторитета си, така че силите, лоялни към Москва, да не се почувстват изоставени. Зеленски осъзна тази заплаха. Наскоро, по време на частна среща с ветерани, той каза, че ако Украйна не може да разреши ситуацията с Донбас до януари, след това ще се наложи там да се изгради стена.“
„(...) Според Путин, Тръмп олицетворява слабостта на Америка и затова е необходимо да го насърчаваме и да действаме така, че американците да се върнат по домовете си и вече да не застрашават нашите интереси. Той вярва, че ако в Америка има още пет години слаба власт, тогава тя ще загуби всичко.“


Няма коментари:

Публикуване на коментар