вторник, 27 юни 2017 г.

ПРИЗНАВАНЕ и..... ТРИЧАНЕ?



Конституция на Република Македония приета на 17.11.1991 г. (цитира се по http://www.concourt.am/armenian/legal
……
Статья 7
В Республике Македония официальным языком является македонский язык с кириллическим алфавитом.
В единицах местного самоуправления, в которых большинство составляют представители национальных меньшинств, помимо македонского языка и кириллического алфавита используется язык и алфавит этих национальностей в соответствии с установленной законом процедурой.
В единицах местного самоуправления, в которых значительное число составляют представители национальных меньшинств, помимо македонского языка и кириллического алфавита используется язык и алфавит этих национальных меньшинств в соответствии с условиями и процедурой, предусмотренными законом.

Ж. Желев: България първа призна Македония, убеди и Турция и Русия, 04.11.2004 г. (цитира се по https://www.plovdiv24.bg/novini)
По повод днешната новина, че САЩ признават Република Македония под нейното конституционно име (не ми е известно да сме имали резерви по членове на конституцията й – бел.моя) бившият президент на България Желю Желев заяви, че трябва да се гордеем, тъй като България първа безусловно призна Македония с конституционното й име като самостоятелна и независима държава (декларация на Филип Димитров от трибуната на Народното събрание в 19.50 часа на 15 януари 1992 г. – бел. моя)

Стенограмата на Комисията по култура и медии, 15.06.2017 г. (цитира се по http://www.parliament.bg)
КЪДРИНКА КЪДРИНОВА …. ще отправя един въпрос към един член на Съвета на електронни медии – госпожа Жотева. Бих искала да се поинтересувам – имам информация от много достоверен източник, вчера Вие сте обяснили на един от тези испаноезични посланици, че в резултат на Ваш личен разговор с външния министър госпожа Екатерина Захариева, тя Ви е казала, че е за закриването на „Радио България“. Бихте ли обяснили, откъде имате тази информация?

23.06.2017 г., bТV, предаването „Тази сутрин”  с водещ Антон Хекимян:
Ние сме признали македонския език, след като сме признали държавата Македония, обясни Екатерина Захариева в отговор на въпрос за двустранния договор България - Македония, който от десет години не се подписва. Когато сме признали Македония, сме признали конституцията на тази страна, а там пише, че официалният език е македонският, обясни как стоят нещата  дипломат №1.
***
26.06.2017, репортер на Агенция „Фокус”
Няма промяна в позицията на България относно езиците, на които ще бъде подписан Договорът за добросъседство с Република Македония ….Още през 1999 г. премиерите на Република България и Република Македония подписват съвместна декларация на официалния език съгласно Конституцията на Република България и на официалния език съгласно Конституцията на Република Македония. Тази формула, по която има постигнато съгласие преди 18 г., се използва и сега. Интерпретации по темата са ненужни, а ново отваряне на въпроса е безполезно и за двете страни.”

26.06.2017 г., агенция ПИК, интервю на интервю на Калин Каменов с академик Георги Марков
„Когато беше подписано споразумението при правителството на Иван Костов имаше спор и се реши, че договорът ще се подпише на езиците, признати от съответната Конституция. Изобщо не се спомена македонски език. Сега трябва да вземат примера. През 1998-а Любчо Георгиевски беше в София. Имаше спор как да стане и така се реши. Без да се споменава македонският език. Сега Екатерина Захариева е като предишните ни външни министри. Те са от различни политически сили… Николай Младенов, Вигенин, Даниел Митов и сега Захариева. Те са безродници. Тежка дума, но е така. От къде ги намират, сякаш от калъп ги вадят.”

26.06.2017 г., агенция ПИК, интервю на интервю на Албена Борисова с професор Божидар Димитров
„В дипломатическата практика се признават държави. Но не и езици, защото това е строго професионална работа, с която могат да се занимават само лингвистични институции. И ако те казват, че той е диалект на българския език, ние не можем да тръгнем срещу тях. Българското правителство не е лингвистичен институт.”

Гeорги Готев шокиращо: Захариева не знае английски, от ЕК са я помолили да ходи с преводач, 26.06.20171 „Епицентър” на Валерия Велева, (цитира се по http://epicenter.bg/article/Goran-Gotev).
Какво сме признали през 1992 г. и защо  някои сериозно ТРИЧАТ г-жа Екатерина Захариева….
Отговорете си САМИ!

неделя, 25 юни 2017 г.

МИРИШЕ, АМА МНОГО……



Ако се съди по стенограмата на Комисията по култура и медии (http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2591/steno/ID/4572) скандалът Жотева-Къдринова е избухнал на 15.06.2017 г. (на заседанието присъства и г-жа Елена ЙОНЧЕВА!!!!). Цитирам стенограмата:
„КЪДРИНКА КЪДРИНОВА …. ще отправя един въпрос към един член на Съвета на електронни медии – госпожа Жотева. Бих искала да се поинтересувам – имам информация от много достоверен източник, вчера Вие сте обяснили на един от тези испаноезични посланици, че в резултат на Ваш личен разговор с външния министър госпожа Екатерина Захариева, тя Ви е казала, че е за закриването на „Радио България“. Бихте ли обяснили, откъде имате тази информация? Както чухме, позицията на Външно министерство е друга. Това е.
БЕТИНА ЖОТЕВА: Трагедия е, че Съюзът на българските журналисти е в такива ръце. Много съжалявам. Това е невероятна долнопробна клюка. Много се извинявам, че занимаваме лично… За първи път чувам подобно нещо. Уважаеми дами и господа, господин Председател, моля за извинение.”
Последвалите реплики между двете дами и заплахата срещу Къдринова липсват в стенограмата, но ПРИЕМАМ,  от изтеклите записи (май не са законни, ама нейсе), ЧЕ ЗАПЛАХАТА Е ИЗРЕЧЕНА от Жотева!
Г-жа Къдринова МЪЛЧИ цяла НЕДЕЛЯ за заплахата (странно мълчи и г-жа Йончева и Изпълнителното бюро на БСП) и РАЗДУХВА СКАНДАЛА ПОДИР една седмица – 22.06.2017 г. Що така?
На другия ден – 23.06.2017 г. професор Иво Христов чете в Парламента декларация от името на „БСП за България” и заявява, цитирам: „Нарушени са законовите регламенти (за законовите регламенти малко по-късно) и етичните правила от член на СЕМ, който е и журналист. За 25 години сме извоювали поне свободата на словото. Член на СЕМ си позволява не само да не го защитава, а да го потъпква по арогантен начин. Подобно поведение е несъвместимо с мястото в тази институция.” Само че не иска оставката на Жотева, а витиевато съобщава, че партията ще подкрепи всяко искане за оставка (цитатъ е по http://www.dnes.bg/politika/2017/06/23/bsp-za-betina-joteva-niama-miasto-v-sem.345253).
На  24.06.2017 г. от АТИНА (що от там не ми е ясно) президентът  Радев призовава г-жа Жотева да си подаде оставката, цитирам: „Има наистина логичен ход, който да защити авторитета на институцията и личното достойнство на госпожа Жотева. Оттук нататък е въпрос на неин личен морален избор!“ цитатът е по (https://www.blitz.bg/obshtestvo/prezidentt-podkani-betina-zhoteva-da-napravi-moralniya-si-izbor_news524127.html).
Вчера – 25.06.2017 г.в скандала се намесва вицепрезидентката Йотова, която също иска ОСТАВКАТА на Жотева!
Сега да видим какво казва Законът за радиото и телевизията, приет през 1998 г., многократно изменян и допълван с последно изменение и допълнение от 2017 г. (ДВ. бр. 8) и по-точно неговата глава втора, Съвет за електронни медии (заглавието изменено - ДВ, бр. 96 от 2001 г.), раздел втори, Състав на Съвета за електронни медии (изменен - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) и по специално неговия член 30, цитирам:
„Чл. 30. (1) (изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) Мандатът на член на Съвета за електронни медии се прекратява предсрочно при освобождаване на лицето от длъжност или при смърт.
(2) (изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) Освобождаването на член на Съвета за електронни медии се извършва с решение на Съвета за електронни медии:
1. (изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) при постъпване на писмено заявление, подадено до председателя на Съвета за електронни медии от лицето, което подава оставка;
2. при трайна фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от шест месеца;
3. при установяване на несъвместимост с изискванията на този закон;
4. (нова - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание "лишаване от свобода" за умишлено престъпление;
5. (нова - ДВ, бр. 42 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 97 от 2010 г., в сила от 10.12.2010 г.) при влизане в сила на акт, с който е установен конфликт на интереси по Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
(3) (изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) При предсрочно прекратяване на мандат на член на Съвета за електронни медии в срок до 1 месец от деня на смъртта или на решението по ал. 2 компетентният орган избира или назначава на негово място нов член до края на съответния мандат.
(4) (изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 42 от 2009 г.) Предсрочно прекратяване на мандата по ал. 2, т. 1, 4 и 5 и при смърт се обявява пред Съвета за електронни медии от неговия председател.”
Къде видяхте законовите нарушения на Жотева, както твърди Иво Христов?  ПРОСТО ГИ НЯМА!
Поведението на участниците в тази сага ми НАМИРИСВА, дами и господа!
А като се замисля работата не е толкова сложна! Просто някои люде бързат да овладеят СЕМ, подменяйки лице от квотата на президента Известно е, че членовете на съвета се ИЗБИРАТ или НАЗНАЧАВАТ за срок от шест години, като през две години се обновява квотата на ИЗБРАНИТЕ от Парламента и през три години  - квотата на назначените от Президента (чл.29, ал.1 от ЗРТ). Жотева е НАЗНАЧЕНА за член на СЕМ, през май 2016 г. Доста време има до смяната й чрез ротация! Тогава защо да не я сменим чрез скандал? Чисто и просто! Като къпан милиционер както се казваше в един виц от соца!
От което вонята не става по-малка!
Изясних ви целта на дунанмата „Жотева-Къдринова”, дами и господа!
КЪДЕ Е ЗАМИСЛЕНА, СИ ОТГОВОРЕТЕ САМИ!

понеделник, 19 юни 2017 г.

Простички въпроси...



В първата си декларация като държавен глава Румен Радев обяви, че притежава половината от апартамент в София. Жилището е от 143 квадратни метра за близо 170 хиляди лева. Президентът е посочил, че със съпругата му притежават малко над 11 хиляди лева и стара кола за 3300 лв. Кредитите им са за 30 хиляди лева (цитира се по https://dariknews.bg). Преди президентските избори  (2017 г.) е декларирал, че е получил 125 000 лв. от изплатено обезщетение при освобождаване от военна служба (цитира се по думите на журналиста Мирослав Иванов, участник в предаването„България сутрин”, ТV ON AIR, 19.06.2017 г.).
Към господин президента имам следните въпроси (отзад напред):
1.Колко брутни заплати са Ви изплатени при освобождаването от БА. Според ЗОВСРБ имате право на 20-т, което означава че месечното Ви възнаграждение е било 6 250 лв., в което се съмнявам. Изплатени ли са Ви заплати за неизползван отпуск и колко?
2.Размерът на обезщетението при уволнение (125 000 лв.) и взетия кредит (30 000 лв.) не кореспондират със спестяванията Ви със съпругата, вероятно г-жа Радева от 11 000 лв. Излиза, че за по-малко от година след сватбата Ви около 140 000 лв. са се изпарили?
3.Декларирали сте, че сте съсобственик на апартамент с левова равностойност от около 85 000 лв. През коя година сте го придобили, г-н Радев? Кой е другият съсобственик?
Въпроси за доходите могат да се зададат и към другите публични личности, но съм слаб в аритметиката.
Пък и Радев ми е отколешен любимец!

сряда, 14 юни 2017 г.

ИСТОРИЧЕСКИ РАЗМИСЛИ*



За интересуващите се от история  е известна съдбата на армията на Нейно Величество по време на трите войни в Афганистан – 1838-1842, 1878-1880 и 1919, когато по повод на третата война един английски сенатор възкликва – „Който се е върнал с глава на раменете от тази страна е докоснат от Бога!”

Описана е и военната авантюра на СССР в Афганистан, продължила 10 години (1979-1989) и заплатена с цената на 53753 ранени и 415932 заболели (50% от които от заразни болести). Данните за убитите, умрели от раните си или болести са посочени в таблицата.


Малко известен факт е, че първото използването на Червената армия в Афганистан датира от 1927 и 1929 г.

През 1919 г. Съветска Русия (от 1922 г. СССР) първа признава Афганистан след Третата англо-афганистанска война (1919) и подписването на Договора от Равалпинди, който определя правото на самоопределение на страната като подписва  договор за приятелство с  таджикския лидер Хабибула Хан, управлявал Кабул с помощта на  пущуните 9 месеца. През 1921 г. в Кабул е изпратен първия съветски полпред (политически представител, днес посланик) Фьодор Расколников – от 1921 до 1930 г.**


През 1923 г. Аманула Хан се самообявява за крал и започва преобразувания в мюсюлманската държава..  Реформите на краля засягат мюсюлманското духовенство и то се вдига на бунт. Аманула Хан иска военна помощ от СССР. През 1927 г. в Афганистан е изпратена авиационна част, с чиято помощ метежниците са разгромени.

В края на 1928 г. английското разузнаване с помощта на своето протеже Хабибула Хан организира въстание в източната част на страната и принуждава Аманула Хан да напусне престола. По този повод посланикът на Афганистан в СССР генерал Наби Хан и външният министър Садик Хан се обръщат към Сталин с молба за военна помощ. В Афганистан е изпратен  сборен отряд от 2000 войници на Червената армия, командван от военното аташе  комдив (командир на дивизия, днес се приравнява на генерал майор) Виталий Примаков. Военнослужещите от ограниченият военен съветски контингент са маскирани като бойци от правителствената армия на Афганистан. В началото те  имат успех – военните гарнизони на въстаниците в Келиф и Ханабад се предават без бой. Все по-трудно става обаче да се прикрива принадлежността на съветските военнослужещи, наричани от местните „неверници”. Демаскирането на червеноармейците води до активизиране бойните действия на  религиозните фанатици срещу тях. Възниква реална опасност от окончателно разбиване на отряда и избухване на международен скандал, поради което в страната са изпратени още 500 червеноармейци. Руснаците така и не успяват да постигнат военна победа. През 1929 г. Аманула Хан изоставя собствените си войски и бяга в Европа. Не забравя да вземе със себе си и държавната хазна. Отрядът получава заповед да се прибере в СССР.

Когато четях тези минали истории се запитах: "
А ние, българите, какъв го търсим в Афганистан днес? 
Някой може ли да ми отговори?

*- по материали на „Мир новостей”



**- от указанията на Чичерин, нарком (министър) на външните работи до Расколников по време на първия му мандат в Кабул: „Другарю Расколников, Вие не трябва да допускате фаталната грешка и да се опитвате да насаждате изкуствено комунизъм в страната. На афганистанското правителство трябва да заявим - Нашият общественият строй е един,  а вашият – друг, нашите идеали са едни, а вашите – други. Обединява ни обаче общият стремеж за самостоятелност (независимост) на нашите народите. Ето защо ние не се намесваме във вътрешните ви работи и не нахлуваме в правото на самостоятелност (суверенитет) на народ. Ние само подкрепяме политика ви, която има прогресивно значение за развитието на народа на Афганистан”. От септември 1934 до април 1938 г. Расколников е пълномощен представител на СССР в Царство България Поради страх от сталинските репресии, отказва да се завърне в Москва и бяга от София в Берлин. По-късно се установява във Франция - гр.Ница, публикува отворено писмо до Сталин и по-късно е убит от НКВД.