вторник, 20 август 2019 г.

Карл Маркс: алфонс [1], паразит и духовен баща на комунизма.

Аурен Хабичев, 09.08. 2019 г.
Дали Карл Маркс, основателят на научния комунизъм, е бил паразит или това е спекулация на по-късни изследователи на  неговата биография? Аурен Хабичев смята, че в това няма нищо лошо. Особено, ако човек е талантлив.
Карл Маркс цял живот е живял за сметка на приятели и меценати. Свикнали сме да мислим, че хората с интелектуална работа са свръхчовеци, които мислят само за науката и откритията. На Карл Маркс, подобно на други представители на творческата интелигенция, не е било чуждо нищо човешко. Той е харчел много пари за развлечения и за живот на истински аристократ (хмм, комунист), живее издържан от съпругата си и Фридрих Енгелс, и почти никога не мисли за семейни проблеми. Може би поради небрежност по отношение на ежедневието Карл Маркс успява да се концентрира върху научната работа и в крайна сметка да стане основател на учение, което стотици хиляди хора и днес са привърженици. Карл Маркс,  не се учудвайте, е роден в семейството на равин. Но бащата на Маркс (неговото име е Хайнрих), очевидно, не се отличава с особена ортодоксалност и, за да няма пречки в юридическата си практика, става протестант. Бил е адвокат в Апелативния съд на Трир, Германия. Самият Карл Маркс в младостта си, увлечен от революционните идеи, разбира се, е далеч от еврейската култура и религия. А образът на своеобразен прагматик, който знае как да пресмята и увеличава богатството си, не е за Маркс.
Той е гуляйджия и побойник, участва във всички съседски битки, дори веднъж е изправен пред съда. Един вид млад бунтовник, в който, разбира се, правилното момиче трябва да се влюби. И такова момиче скоро се намира. Баронеса Жени фон Вестфален не знае на каква ужасна съдба са обречени тези й чувства. Но те затова са чувства, за да вървят срещу здравия разум. Дъщерята на богатия барон, когото настоящите биографи на Маркс с ентусиазъм наричат ​​първата красавица на Трир, се влюбва в Маркс в младостта си. Макар че, според мен, Жени не е първа красавица. Да бъдеш дъщеря на най-богатия човек в града, все пак дава определен отпечатък върху екстериора. Дори да си съвсем грозна.
Нито семейството на Маркс, нито семейството на бароните Вестфален приветстват този брак. Аристократите Вестфален могат да бъдат разбрани. Какво точно не харесва на небогатите и не толкова известни Марксови, това е въпросът.
„Влюбените“ (умишлено поставям тази дума в кавички, защото не съм сигурен, че Маркс е обичал баронесата) се женят през 1843 г. и оттогава за Жени започва безкрайна поредица от трудности и житейски неуспехи. Ако добавите към това изневерите на съпруга й, тогава можете да си представите какъв живот е това.
Жени е получила сериозно образование. Странно е, че тя не е видяла в пламенния революционер наченките на лекомислено разточителство. Всъщност честите протести срещу властите лишават Маркс от възможността да получи работа. А това означава, че пред семейния живот на Жени не се вижда никаква светлинка. Всички мъки и грижи на съвместния им живот падат върху крехките рамене на това момиче. И си струва да признаем, че тя с достойнство и желязна издръжливост успява да носи кръста си докрай.
Маркс дори не мисли да получи постоянна работа, докато децата им се раждат едно след друго. На германския учен и икономист е забранено да влиза във Франция и Германия. Те са принудени да се установят в Англия. Но скоро възникват проблеми поради факта, че Маркс не може да плати за наетия имот (имот !!!). Трябва да се настанят на по-просто място – двустаен апартамент. Няма нито тоалетна, нито баня.
Четейки кореспонденцията на съпрузите, човек се изненадва от цинизма на Маркс, с който той реагира на оплакванията на съпругата си. В едно писмо той пише, че се измъчва от „идеали“, вероятно имайки предвид, че не му е до „ежедневните битови проблеми“. Въпреки че в живота на Жени и нейните деца често има моменти, в които те не могат по няколко дни да си купят хляб поради липса на средства.
Не може да се каже, че Маркс изобщо не е мислил за семейството си. Той е бил длъжник на всички свои заможни роднини и приятели. Маркс никога не е връщал дълговете си, така че Фредерик Енгелс, който постоянно му дава пари за прехрана, може да се смята за негов покровител. Маркс иска пари от Енгелс много често, почти във всяко трето писмо. Човек би си помислил, че ако Маркс разполага с достатъчно средства, тогава няма да се налага да се унижава пред хората, молейки за заем. Но един случай, който коренно може да промени живота на Маркс, показа, че той не знае изобщо цената на парите.
През 1856 г. Маркс получава три наследства от роднини. Като че ли Жени вече може да диша свободно. Уви! Още на следващата година Маркс пише на Енгелс „Аз непрекъснато съм в нужда ...“, което, разбира се, предизвика пълна изненада за моя приятел.
„Твоето писмо до мен е като гръм от ясно небе. Мислех, че най-накрая всичко е наред; че живееш в приличен апартамент ... А се оказва, че всичко това е под въпрос! " - отговаря Фридрих на писмото на Карл.
Маркс никога не се отървава от маниерите на богаташа, не се е ограничава в забавленията и никога не е пропуска възможността да си почине в уважавани курорти.
И Жени страда. От глад и лишения, от постоянно унижение (тя трябва да моли за храна от съседните магазини). А беше разглезена дъщеря на заможни родители, която би могла да избере друга съдба. Може би в това е било намерението на Създателя. До мъжа, който беше призван да промени живота на целия свят, трябваше да има предана жена. Жена, която вярваше в него и искрено го подкрепяше до края на дните си.
В едно от писмата си Маркс показва безразличие към ситуацията, в която жена му и децата му се озовават:
„Ти обаче не бива да се срамуваш да ми казваш всичко. Ако вие, бедна моя, си преживяла всичко това в действителност, тогава справедливостта изисква аз, поне в мислите си, да преживея всички мъки с вас. "
Обичаше ли я? Гореше ли от страст и обожание? Трудно е да се каже! Първо, той не се гнуси от странични връзки и дори спи с тяхната прислужница, която по-късно ще му роди син. (Жени ще се преструва, че не знае истината до края на живота си)
За външността на „първата красавица на Трир” и негова съпруга, Маркс има нелицеприятно мнение. Ето какво е написал в едно от писмата си до Жени:
„Колкото и да е лош твоят портрет, той ми служи добре и сега разбирам как „мрачните мадони“, най-уродливите образи на Божията майка, продължават да имат ревностни почитатели.“
Вероятно животът с Маркс е направил Жени „уродлив образ“. И през 1881 г. тя умира от рак.
„Майката почина“ – така Енгелс описва състоянието на Карл Маркс след смъртта на съпругата му.
Бележка:
[1] – по името на героя от комедията на Александър Дюма-син „Господин Алфонс”, преносно това за мъж, който се влюбва в жена (като правило поддържа интимни отношения с нея), за да получи материална изгода, като тези отношения го задължават за нищо, освен да поддържа интимни отношения.


Няма коментари:

Публикуване на коментар