сряда, 29 септември 2021 г.

ДУГИНСКАТА* ПРОПАГАНДА ЗА МАЛИ

 


(Заглавието и преводът от руски са мои. Публикува се със значителни съкращения. Коментарите оставям за читателя – Н.К.)

22 септември е денят на независимостта на африканската държава Мали. Името й идва от народа малинка (мандинго), който е част от групата от западно-африканските племена манде. Те са преките наследници на Империята Мали (ХIII в. след Хр.), която достига своя апогей по време на управлението на крал Сундиата Кейта, за който има цял епос.

……

Едва през ХХ век африканците успяват да свалят колониалния хомот. И то не съвсем. Държавата Мали е създадена едва през 1960 г. И разбира се, напускайки французите, колонизаторите се постарават да оставят след себе си механизмите на зависимост. Мали не успява да се отърве от  нея и до днес.

Колониалното наследство се изразява в съвместното съществуване на различни етнически групи в една държава. В североизточната част на Мали живеят много туареги, народ, коренно различен от малинка и близък до берберските племена, които в древността са обитавали цяла Северна Африка. Туарегите дори правят опит да обявят собствена държава под името Азавад. През последните години към бунтовническото движение в Мали се присъединяват радикални ислямисти – включително най-крайните – като забранената в Русия Ал Кайда.

Франция по инерция все още се опитва да управлява бившата си колония, но не може, а може и да не иска да реши проблемите, свързани с икономиката, сепаратизма и екстремизма. Западното високомерие се отразява във всичко. Профренският президент Ибрахим Бубакар Кейта беше свален от власт през 2020 г. В Мали можете да видите руски знамена на митинги, хората искат новото ръководство да се обърне към Русия възможно най-скоро.

Многополюсният свят дава шанс на Русия  да се появи в Африка с напълно нова мисия. Русия няма колониална история в Африка. А традиционните връзки на Москва с африканските страни и антиколониалните движения в Африка имат дълга и като цяло напълно положителна история.

Време е Русия да дойде в Мали. С уважение към неговата древна история, култура, идентичност. И без най-малък намек за превъзходство или алчни намерения.

Русия може да дойде в Мали като приятел, като подкрепа, като тази сила, която е способна да действа прозрачно и предвидимо. Успехите на Русия в борбата с ислямския екстремизъм са ясно видими в Сирия. Напълно е възможно това да се повтори. Френската или британската Африка са позорна сянка от колониалното минало. Русия идва като Империя-освободител, която по същество не иска нищо от народите на Африка. Това е много интересна и традиционна за руски човек роля – да помага на потиснатите, унижените и оскърбените.

*-Дугин е руски философ, политолог, социолог и публицист. Основател е на Международното евроазийско движение в Русия. Той  е идеолог на неоевразийството,  което призовава към обединяване на евразийското пространство – Русия, Европа и Близкият Изток) в противовес на англосаксонските страни. Привърженик на идеята, че Русия трябва да играе ролята на Трети Рим.

понеделник, 27 септември 2021 г.

ЛЯТНА ВЕЧЕР

 


Юрий Христензен, 27.09.2021

Преди няколко години разговаряхме с функционерка на една от германските партии, която сега може да влезе в управляващата коалиция. Обяснявах й как е станала намесата в президентските избори в САЩ. Тогава още никой не беше писал за това и подобна намеса й се стори немислима.

На съседната маса двама политически технолози обсъждаха идеята как водещ актьор в един от най-популярните телевизионни сериали може да стане украински президент. Тогава това предизвика усмивка, а сега тези двамата са от първите хора в управляващата парламентарна партия.

**

В Украйна данъците са половината от заплатата. Това означава, че половин година работим за държавния бюджет, а останалата половина – за семейния бюджет. Ние всеки ден мислим как по-ефективно да харчим семейния бюджет. За това как по-ефективно да се харчи държавния бюджет се замисляме веднъж на пет години и то не всички.

Ежедневно се срещаме с реклами за стоки и услуги. Маркетолозите се опитват да ни накарат да похарчим втората половина от заплатите ни. Политическата реклама я виждаме предимно преди избори. Тогава политическите технолози излизат на лов за първата част от нашите приходи. Това го  правят целогодишно, седем дни в седмицата, 24 часа дневно.

**

Една четвърт от жителите на планетата вярват, че Слънцето се върти около Земята. Тази една четвърт е основа за реализиране на популистки и патерналистки политически проекти. Работата с нея е лесна и приятна. Тя ​​не може да бъде убедена, че греши, но може да променим схващанията й, като й предложим друго Слънце, което да се върти около нейната планета.

Съвременните информационни технологии позволяват да се проучат предпочитанията на всеки отделен човек и рекламата да се насочи към продукта, за който той мечтае. Това важи както за рекламата на кафеварки, така и за рекламата на кандидатите за президент. Единствената разлика е в навиците на купувача при избора на тези продукти.

неделя, 26 септември 2021 г.

ИМА ЛИ В РУСИЯ ЧАСТНИ ВОЕННИ КОМПАНИИ

 

BBC News, руска секция, 26.09.2021

Работата на частните военни компании (ЧВК) в Русия не е законово регламентирана, а дейността на техните бойци формално попада под ударите на Наказателния кодекс „Наемници“.

По тази причина руските власти преди това се опитваха да не използват термина „частна военна компания“ по отношение на руски бойци, дори когато подчертаваха, че нямат нищо общо с дейността на наемниците.

В началото на 2018 г. Сергей Лавров обяви необходимостта от разработване на законодателство, което да защитава интересите на руснаците, работещи в частни военни компании (ЧВК) в други страни.

Когато обаче няколко месеца по-късно членовете на „Справедлива Русия“  внесоха подобен законопроект, той получи отрицателни отзиви, тъй като противоречал на Конституцията.

През лятото на 2019 г. руският президент Владимир Путин, отговаряйки на въпрос от кореспондент на ВВС, всъщност за първи път призна присъствието на руски наемници в Сирия, въпреки че направи уговорката, че става дума за служители на обикновени охранителни структури – „Те наистина са там.“

Прес-секретарят на президента Дмитрий Песков по-късно обясни, че Путин говори за охранителни компании, тъй като ЧВК в Русия не съществуват.

Тогава Песков заяви – „По закон ние нямаме частни военни компании. Всеки говори за някаква ЧВК на някой си „Вагнер“, но е факт, че ние нямаме такава разпоредба в законодателството. Какво очаквахте от президента, как може да коментирам нещо, което не съществува?“

Шест месеца по-късно Путин допусна присъствието на „руски граждани“ в Либия – „Ако там има руски граждани, те не представляват интересите на руската държава и не получават пари от руската държава“.

По подобен начин руските власти коментират ситуацията в Мали. На 15 септември т.г. (когато се появяват първите информации за ЧВК „Вагнер“) Песков заявява – „Там няма представители на въоръжените сили на Русия. И с Мали не се водят официални преговори. Нашата позиция изхожда от това“.