За да оценя качеството на раздела за военномедицинското осигуряване в Проекта за Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2032 (т.6.11, стр. 24-25), проверих какви са били намеренията за развитие на военномедицинските способности в предходната Програма 2020 (т.5.9, стр.24-25), приета с Решение на Народното събрание от 25.11.2015 г.
Приоритетите за развитие на военномедицинските способности от преди пет години съм систематизирал по-долу.
Основната цел тогава е била „създаването на интегрирано, единно за мирно и военно време медицинско осигуряване, адекватно на структурата, мисиите и задачите на войските и силите с възможност за ефективно използване на наличните ресурси“.
За нейното реализиране е предвидено:
1. Придобиване на „нови диагностични, лечебни и евакуационни възможности както за територията на страната, така и при операции зад граница“.
а) При мисия „Отбрана“ (операция на територията на страната) „мултиболничната система на Военномедицинска академия е основа на медицинското осигуряване, включваща всички лечебни заведения - полеви и стационарни от Роля 1 до Роля 4 …. модерни реанимобили с възможности за телемедицински консултации, оборудване на вертолетна площадка и поддържане на медицински хеликоптер за нуждите на Въоръжените сили“;
б) При мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност" (операции извън територията на страната) медицинските способности се оптимизират чрез „придобивани на нови диагностични, лечебни и евакуационни модули“;
в) При мисията „Принос към националната сигурност в мирно време” е предвидена модернизация на „хирургичния, токсикологичния и радиационния модули на отряда (Военномедицинския отряд за бързо реагиране – бел.моя) и внедряване съвременни средства за осъществяване на биологично разузнаване и телемедицински консултации от района на бедствието“.
3. За усъвършенстване на медицинското осигуряване на трите основни мисии се планира „въвеждане на нова длъжност „парамедик“ във всички медицински формирования“.
В интерес на истината, с медицинския раздел на Програма 2020 се запознах днес и няма да си кривя душата – написан е професионално. За разлика от раздела в Проекта за Програма 2032, който е бледо подобие на предшественика си.
В него има елементи на:
а) банални истини – „Медицинското осигуряване, като комплекс от дейности, провеждани с цел запазване, укрепване и възстановяване здравето на личния състав от Въоръжените сили в ежедневния учебен процес, за повишаване бойната готовност и при изпълнението на трите основни мисии, ще продължи да се поддържа и развива на нивото на стандартите на НАТО и националните изисквания (кои са тези национални изисквания не е ясно – бел. моя);
б) copy-paste от програма 2020 – „създаването на интегрирано, единно за мирно и военно време медицинско осигуряване, адекватно на структурата, мисиите и задачите на войските и силите с възможност за ефективно използване на наличните ресурси..“.
в) текстове, които не обясняват как ще се повишат полевите способности за мисии „Отбрана“ и „Подкрепа на международния мир и сигурност" – „придобиването на нова диагностично-лечебна медицинска апаратура и техника, отговаряща на съвременните изисквания….подобряването на сградния фонд и материалната база на медицинските пунктове във военните формирования (как покриват обема на медицинската помощ от Роля 1, която е военновременен термин не ми е ясно – бел.моя)…. създаване на диагностична лаборатория за PCR-анализ към МБАЛ-Варна, реновиране на сградата и назначаване допълнителен персонал в Инфекциозното отделение на МБАЛ-Сливен (нерде COVID-19, нерде медицински способности в следващите 10 годни, освен ако не са врачували за продължителността на пандемията – бел.моя) ….;
г) повторение на стари мераци, свързани с телемедицината, чрез които „ще се извършва обмен на лечебно-диагностична информация между медицинските пунктове (наземни и корабни), болниците от състава на ВМА и медицинските екипи в санитарните транспортни средства“ (тук се сетих за една подобна идея на проф. Генчо Начев от 02.06.2009 г., с която щеше да снижава смъртността от инфаркт на миокарда и която и до ден днешен не е видяла бял свят, виж https://voenenlekar.blogspot.com/2011/11/blog-post_19.html – бел.моя).
И нито една дума за това какво е бъдещето на:
1.Медицинските модули за действие при операции по мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност“ и „Принос към националната сигурност в мирно време“, които просто не съществуват;
2.Закупената за милиони левчета на данъкоплатеца полева болница;
3.Медицинското осигуряване на батальонните бойни групи от СВ;
4.Въздушната медицинска евакуация на територията на страната и извън нея;
5.Бронираните линейки за осигуряване при операции на територията на страната и извън нея;
6.Парамедиците във всички медицински формирования (сега ще се създава, забележете, „тренировъчен център за обучение на бойни санитари, санитарни инструктори“, наименования, които не съществуват в нито една армия на държава, членка на НАТО – бел.моя);
7. Индивидуалните средства за оказване на само и взаимопомощ от военнослужещите и т.н. и т.н.
Или казано най-общо, че нищо от програма 2020 не е изпълнено!
Мога да питам и за още много неща, но няма полза!
Текстът на медицинския раздел в Проекта за Програма 2032, не само че е бледо копие на предшественика си, но не осигурява приемственост, нито надгражда идеите за медицински способности отпреди 5 години, не определя минимално необходимите такива според спецификата в задачите на видовете въоръжени сили и не може да послужи за разработването на „План за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г.“, последващ План за развитие на Въоръжените сили за периода от 2027 до 2032 г. и за дългосрочен „Инвестиционен план-програма до 2032 г.“
Впрочем, това е типично за ВМА или по-точно за нейното РЪКОВОДСТВО. От време оно….
Някой помни ли, че преди години лекарите от спешната помощ от академията бяха „качени на мотоциклети и скутери, за да стигат за 7 минути до нуждаещите се пациенти“, или за „100 000 електронни карти – здравни досиета на военнослужещите“, или че „Медевак-ът” (вертолет, фабрично оборудван за евакуация на ранени – бел. моя) аха, аха да кацне на покрива на ВМА в София?
Съмнявам се!
Много ми се иска да извикам: „Авторите, дайте авторите!“ Макар и да имам обосновани предположения за някои от тях.
А на този, който се е подписал под текста, за да влезе в Проекта за Програма 2032 посвещавам следващия стих, адаптация по популярна песен на Булат Окуджава.
ИЗТОЧНИЦИ:
1.https://www.mod.bg/bg/doc/cooperation/20181009_Programa_razvitie_otbranit%20sposobnosti.pdf
2.https://www.mod.bg/bg/doc/proekti_documenti/20201222_Proekt_programa_2032.pdf
Няма коментари:
Публикуване на коментар