четвъртък, 24 август 2017 г.

ЧЕХИЯ 1968....



От публикация на в-к „Десант” („България ще прави филм за истината около смъртта на старшина Николай Николов”, автор Стефан Здравков, 22.08.2017), че по случай 50-та годишнина от инвазията в ЧССР, е в ход голям проект във всяка от петте държави членки на бившия Варшавския договор участвали в агресията. Всяка една от тях ще създаде собствен  филм за събитието и отражението му върху обществото. 

 

В България в рамките на инициативата е защитен проект от Стефан Командарев. Снимките за филма ще започнат в средата на октомври. Авторът на статията иска да се ИЗЯСНИ НАЙ-ПОСЛЕ ИСТИНАТА ЗА СМЪРТТА на тогавашния мл.сержант (произведен  посмъртно в чин старшина) Николай Николов.

Ще си позволя да цитирам няколко факта от това събитие:

1.Извадка от докладна записка   до Политбюро на ЦК на БКП от министъра на народната отбрана армейски генерал Добри Джуров относно действията на частите от БНА в ЧССР


„…..22 мотострелкови полк (мсп) е разположен на лагер в близост до летищата „Рузине” и „Водоходи” в готовност за изпълнение на поставените му задачи по специално разработен план. От този полк е единствената жертва мл. сержант Николов, който на 9.9 бе отвлечен и убит на 40 км от лагера. На 28.9 чехословашките органи са задържали трима от предполагаемите четири убийци и се води следствие за изясняване на случая. На 20.9 редник Петър Димитров Иванов се самоотлъчил за около 20 часа, в което време бе открит в една барака и при опит да бъде заловен от неговите другари е изстрелял 10 патрона. За случая е назначен дознател и се води разследване. От този полк се получиха и сигнали за някои настроения и неправилно отношение към семействата на военнослужещите от страна на местните органи в гр. Харманли, но бяха взети своевременни мерки за тяхното ликвидиране…”

2.Извадка от доклад за изводите за бойната готовност на войските от действията на нашите части в Чехословакия през 1968 г.

„..Поради недостатъчна дисциплина по време на разтоварването на корабите (по данни н о.з. полковник Трифон Ангелов разтоварването е в порт Ильичовск –бел. моя), недостатъчно познаване на мерките за безопасност и липсата на практически опит по товарене и разтоварване на кораби в 12 мсп бяха допуснати две  извънредни произшествия. Бяха наранени един войник и един сержант. Впоследствие на войника БЕШЕ АМПУТИРАН ЕДИНИЯ КРАК. Освен това, при стоварването бяха удавени и нанесени повреди на 22 машини, в това число….”

 





3. Таблица за понесените загуби от 12 и 22 мсп по време на инвазията в ЧССР (по руски данни – бел. моя)

Не зная каква е концепцията на г-н Ст.Командарев. Надявам се да мога да гледам един обективен филм, и да не се сбъдне прогнозата на г-н  Красимир Георгиев в коментар под статията, цитирам: „Една трагична история станала на 9 септември 68 год., когато въпросния боец се отклонява от лагера на полка Харманлийския, който охранява летището. Боецът е примамен от две девойки и в последствие е убит от група младежи. Това е истината, всичко друго е спекулации. Баща ми служи в 22 мсп …, цялата история е една трагедия….Сега Командарев, явно вижда възможност за ПАРИ и ми е ясно какво ще се сътвори, нещо от рода на "Граница"..."

А иначе, от военна гледна точка участието ни в ЧССР е доста поучително и днес. В изводите от действията на двата полка няма политика!! Защо операцията не се изучава във Военна академия не зная?

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар