петък, 28 февруари 2014 г.

Честита Баба Марта!

На всички, които посещават този блог желая много здраве и късмет. Във всичко, до което се докоснат!

четвъртък, 27 февруари 2014 г.

Среднощни размишления



“Добрите хора не се нуждаят от закони, за да се държат правилно, а лошите винаги ще намерят как да ги заобиколят“. Платон Как да повярвам на българските политически малоумници, че за дереджето ни са виновни Конституцията и калпавите закони?
„Народът, загубил своя език, е осъден да играе на световната сцена само безгласни роли, т.е. роли на лакеи. ....С всички фибри на своето човешко същество, аз чувствам, че в нашия скъп роден език е целият наш живот, цялата наша душа. Щом като най-малката заплаха надвисне над чешкия език, нервите ни се изопват и ние се втурваме в бой“. Ян Неруда, чешки писател, 1890 г. Като гледам какво става в България, май ни очаква съдбата на лакеи от миманса.
“Грешките в политиката са като туберкулозата. Когато са поправими, те са невидими, а когато станат видими те са нелечими” Ото фон Бисмарк. В това е българският политически проблем. Преждевременно закрихме туберкулозните диспансери. И трудно диагностицираме грешките си.
„Простащината е национално богатство. Тя бе национализирана непосредствено след Девети септември 1944 г. и приватизирана непосредствено след Десети ноември 1989 г!” Неизвестен автор. Що не се опитаме да я дадем на концесия. Белким се отървем!
“Стойността на образованието се измерва не по броя на прочетените книги, а по употребата им.“ Плутарх. Трагедията на българските политици не е само във факта, че малко четат, а в това че трудно научават прочетеното, а още по-трудно го употребяват!
“По-опасно нещо от управление на ренегати няма”. Анонимен автор. Лицата от Реформаторския блок и някои други партии ми говорят само едно - Бог да пази България!
Non barbara fecit philosophum. Брадата не прави философа. Доказателство е Едвин Сугарев!
Si vis pacem, para bellum – Ако искаш мир, готви се за война, приписват се на римския историк Корнелий Непот (94—24 година преди Христа). Нашата армия и  за мир не става, камо ли за война!
 „Стремете се не да бъдете успешни, а да бъдете ценни“
Алберт Айнщайн.
Докато се опитваше да бъде морално ценен, другите забогатяха.

събота, 22 февруари 2014 г.

ОТКРИТОСТ И ПРОЗРАЧНОСТ....

Преди години военномедицинската служба на армията не си криеше главата в пясъка. Като щрауса. Думите "откритост и прозрачност" не бяха познати. Но явлението съществуваше. За разлика от днес. След като "демократите" СВИНАРОВ И НИКОЛА КОЛЕВ пуснаха завесата на КЛАСИФИЦИРАНАТА ИНФОРМАЦИЯ. А един наскоро пенсиониран медицински генерал се занимаваше с всичко друго, но не и с военновременните проблеми на медицинското осигуряване!
СПИН, комари и долни бардаци мъчат рейнджърите по света
Военни лекари от 18 страни свериха часовници за мисиите на ООН
Мира Радева, Васил Люцканов (в-к „Труд”, 08.05.1995 г.)

Освен снаряди и куршуми, жестоката влага, жега¬та хиляди насекоми и ви¬руси дебнат всекидневно сините каски по време на умиротворителните операции на ООН из целия свят. Сред тях вече има и български батальони.
На тези смели мъже и момчета задължително трябва да се осигури най-добрата медицинска защита, каза полк. Степич от CP Югославия на международния семинар във ВМА по „Партньорство за мир". Той припомни прясната статистика на американския лекар д-р Роналд Белами. Според нея най-много от ранените сини каски продължават да умират от кръвозагуба
Като причина за смъртните случаи след нея се нареждат уврежданията на централната нервна система и едва накрая идват инфекциите или т. нар. сепсис - 10 на сто от ранени¬те войници се прощават с живота си от тях. Но чудно защо богатите държави все още хвърлят маса пари, за да се борят тъкмо с инфекциите, пита шефът на военномедицинското отделение в Белград полковник Степич. Опитът от нещастната война в CP Югославия показва какво трябва да се направи, ако липсва специално отделение за кръвопреливане, ако няма и необходимите при такива случаи от 1 до 5 литра подходяща кръв, а раненият трябва бързо да се пренесе до най-близката болница. То е просто и достъпно - военни антишокови панталони и нескъпа апаратура
Ползвани успешно от югославските лекари, те са спасили десетки живота. Разбира се, без опитен лекар не може да се мине. Хирурзите са най-тачените специалисти в мисиите на ООН по света. Но задължително е те вече да бъдат от съвсем нов професионален тип според проф. Гернгрос от Германия. Еднакво добре да владеят както оперативните техники на крайниците - две трети от наранявания¬та са по тях, така и детската хирургия, неврохирургията. Дори ако се наложи да бъдат и гинеколози. 12 000 операции са направили за година и половина немските хирурзи в болницата си в Пномпен, Камбоджа. Затова са по¬харчили едва 30 млн. Дойче марки, което според специалистите по военно дело е изключително малко. Техните лекари са повели и открита война с маларията в Камбоджа, коя¬то през последните десет години е взела застрашителни размери. Само за 6 месеца 520 рейнджъри са се разболели от малария и са били настанени в немската болница в Пномпен. Според подп. Маркс предпазните таблетки вече не действат, не се вижда ефект и при лечението с някои антибиотици. Единствената защита от опасни¬те маларийни комари ос¬тава покриването на кожата със специални мрежи, както и климатичните инсталации. Но от подобен лукс твърде малко сини каски в Сомалия и в Камбоджа са могли да се възползват.
Адски условия за живот и работа е имало и в Афганистан, признават проф. Игор Биков и Вячеслав Солнцев от Русия. Но и от контингента й в Босна нямало нито един войник, заразен със СПИН. Това вероятно е така, но друга статистика сочи, че 42 процента от руските каски в Афганистан са преболедували от някакво заболяване, предадено по полов път.
Трагично е положението с кожно-венерическите болести сред войниците в мисиите на ООН, съобщи полк. Тонев от ВМА. През последните десет години тези заболявания са заели първо място в класацията. Вече е известно, че от 65 до 72 на сто и от американските войници са боледували от кожно-венерически болести, във Виетнам този процент е бил 32. Годишно до 32 процента от момчетата са постъпвали на лечение и в болници. Вярно, пипналите венерически болести в Персийския залив са едва 12 на сто. Но този процент не отчита заразените в Кайро и Йордания по време на отпуските войници. Бардакът на границата между Камбоджа и Виетнам е бил само едно от стотиците венерически огнища, донесли толкова беди на българските рейнджъри. Видеофилм показва полупияни нашенци как пльокат карти в мръсни бараки, докато на примитивни огнища сред куп боклуци димят манджи. „Тоалетната" е прокъсана палатка с делва застояла вода. В още по-мизерни сепарета, полупокрити с тръстика и парцали, ги очакват жриците на любовта. Освен с удоволствие те ги даряват и с трудно излечими болести. По данни на немската болница в Камбоджа българските сини каски заемат първото място по брой на заразените от болести, предавани по полов път. Според опитни германски венеролози нашите рейнджъри правели безразборно секс, не ползвали предпазни средства. Те са пипнали и такива болести, които отдавна били забравени в Европа. Не е тайна, че български сини каски донесоха и СПИН. Единствено полският контингент се доближавал по брой на заразените до нашите момчета

петък, 21 февруари 2014 г.

Един стар спомен



Материалът е публикуван в тогавашното списание "Военна медицина", бр.2, 1996 г., успешно ликвидирано от моите наследници, след половин вековно издаване! Закъснението се дълги на факта, че в периода 1992-1995 г. списанието не е излизало. 
От 22.11. до 02.12.1994 г. по покана на Медицинско управление на Китайската армия, българска военно медицинска делегация (зам. началника на Медицинско управление полк. доц. Н. Колев и зам. началника на Катедра по рехабилитация и физиотерапия и началник отделение по рефлексотерапия подп. Г. Георгиев) посети  Китайската народна република.
Още при посрещането на Пекинската аерогара веднага е почувстван топлия, дружески прием на китайските колеги. Същия ден делегацията е приета от Началника на Медицинско управление ген. м-р Лу, който запознава гостите с основните направления на медицинското осигуряване в Китайската народна освободителна армия (КНОА). В края на деня делегацията се срещна със зам. началника на Главно управление „Тил" на КНОА ген. л-т Лю Мин-пу, на която присъства посланикът на България в Китай г-н Габеров и съветникът към Българското посолство г-н Стефанов. След срещата домакините организираха изложба, на която представи¬ха най-добрите образци на медицинска апаратура, произведена в КНР.
На другия ден гостите посетиха Първа Военно медицинска Академия в Пекин и се запознаха с приоритетните научни направления, разработвани в институтите към академията (радиология, токсикология, фармакология, епидемиология и биоинженеринг), както и Централна военна болница № 301. Болницата разполага с 1300 легла, 45 клиники, медико-технически отделения и 8 изследователски институти.
Клиниката по неврология е лидер в изучаване проблемите на епилепсията, мозъчно-съдовата болест и паркинсонизма, а клиниката по неврохирургия разполага с богат опит в областта на черепно-и гръбначномозъчната травми и оперативното отстраняване на някои интракраниални тумори. В Клиниката по физиотерапия беше демонстриран нов метод за лечение на доброкачествени новообразувания на пикочния мехур, дебелото черво и белите дробове чрез диатермия. С разработката на този метод на лечение клиниката заема водещо място в Китай. В Клиниката по кинезитерапия и рехабилитация се провежда лечение с Qi Gong и китайска гимнастика за овладяване на различен вид болка. Добри резултати са получени при лечението на мигрена, хумероскапуларен периартрит, дискови хернии и др. В Клиниката по акупунктура и мокса най-добри резултати са получени при лечение на ревматоиден артрит, периферна лицева парализа и слединсултни състояния, а лекуването на болки от всякакъв характер е метод на избор с акупунктура и мокса. В Клиниката по лазерна терапия се разработват нови методи при лечението на малигнени тумори, рутинен метод на лечение е ендоскопската лазертерапия при лечението на гастроинтестинални заболявания и интравенозната лазерна терапия при хематологични заболявания.
Следващият етап от програмата беше посещението на Военния санаториум в гр. Хуан Джоу, на 2000 км от гр. Пекин. Китайците казват, че ако има рай на небето, то раят на земята е гр. Хуан Джоу. Санаториумът е разположен на площ от 170 000 м2 в красива гориста местност и обслужва военнослужещите от Кантонски военен окръг. С приоритетно направление са методи на лечение като фитотерапия, китайски масаж, акупунктура, балнео- и климатотерапия.
Незабравими са впечатленията от пребиваването в гр. Кантон (Гуан Джоу), където е разположена Втора Военно медицинска Академия — мощното научно, педагогично и лечебно заведение, подготвящо квалифицирани висши и средни военномедицински кадри на КНОА. На срещата с преподава¬телите от катедри на Академията бяха разгледани приоритетните направления в разработка на нови методи на радиационна защита при аварии в атомни централи, някои нови лечебни фитопрепарати, разработвани и произвеждани за нуждите на армията.
Клиниката по хемодиализа разполага със съвременна апаратура за хемодиализа, която обслужва голям брой пациенти и напълно задоволява потребностите на армията, а за извършване на бъбречни трансплантации се приемат и пациенти от чужбина.
Преди заминаването, в официална среща с представители на ръководството на медицинската служба на КНОА, беше изразена необходимостта от по-тесни контакти на медицинските служби на двете армии, обмяна на опит и обучение на специалисти в приоритетни направления.

вторник, 18 февруари 2014 г.

Напразен плач



В студиото на „Гореща точка” на ТV 7 Мартин Димитров (19.02.) се е разгорещил по различни политически теми.
Ще коментирам само една от тях.
Според Димитров промените в закона за Сметната палата ще я ликвидира като институция за контрол.
Тази институция от създаването й е орган за политически поръчки. Сърбал съм й попарата в далечната 1998 г. Одитният доклад трябваше да се включи, ако се заинатях да се махна от заеманата длъжност. След като одиторите разбраха, че съм подал рапорт за уволнение, докладът беше прибран  в архива. Ще спомена, че в него имаше такива бисери като: „изпълнил заповед на Министъра на отбраната, която не е правомерна”, „нанесъл щети на бюджета, тъй като не е предал във фармацевтичните заводи лекарства от неприкосновените запаси  с изтекъл срок на годност за преработка” и т.н.
А сега да погледнем одитите на Сметната палата от последните години.
Според Одитен доклад № 0200001407, приет с решение на Сметната палата № 147 от 12.06.2008 г. цитирам: „Утвърдените разходи за 2006 г. (на ВМА - бел. моя), са общо в размер на 33 128 хил. лв. Извършени са корекции на утвърдените разходи с писма на дирекция „Планиране и управление на бюджета (ПУБ)”. Към 31.12.2006 г. общият размер на коригираните разходи е на стойност 111 775 хил. лв. Утвърдените годишни разходи за 2007 г. са в размер на 58 397 хил. лв...... Към 31.12.2007 г. общият размер на коригираните разходи (пак от ПУБ - бел. моя)е на стойност 110 619 хил. лв.”
Интересни са и изводите от проверката, цитирам:
„...През одитирания период незаконосъобразно са използвани помещения за извънболнична помощ без да са подписани анекси за удължаване на срока на действие на първоначално сключените договори между ВМА и съответните контрагенти. Преведените наеми са в по-малък размер от изискващите се. Не са защитени в достатъчна степен интересите на ВМА.
.... Без да е предвиден съответен подпараграф на параграф 51-00 „Основен ремонт на ДМА” за извършване на основни ремонтни работи от такъв характер и без да са  утвърдени бюджетни средства за такъв основен ремонт във ВМА са извършени неоснователно разходи за основни ремонти. Изплатените бюджетни средства за извършените строително-монтажни работи за основни ремонти във ВМА и нейните структури са посочени като разходи по подпараграф 10-30 „Текущ ремонт” на параграф 10-00 „Издръжка”.
Спирам до тук. Ако Сметната палата си беше на мястото и защитаваше интересите на държавата трябваше да отговори на следните въпроси:
1.Кой е наредил на ПУБ да коригира и завиши бюджета и по какви причини?

2.Кой е виновен за ощетяване на интересите на ВМА по отношение на наемите?

3.Кой и защо е наредил основните ремонти на дълготрайните материални активи да се маскират като текущи?
Няма да намерите отговор на тези въпроси! Нито виновни длъжностни лица?
Апропо, докладът е подписан от Горица Грънчарова – Кожарева, член на Сметната палата и ръководител на отделение ІІ.
Интересни факти се откриват и в Одитен доклад 0200006811 за извършен одит на възлагането и изпълнението на обществени поръчки във Военномедицинска академия за периода от 01.01.2010 г. до 30.09.2011 г. Ще цитирам само част от тях:

„Действалите през одитирания период правила по възлагане на обществени поръчки във ВМА не са разработени в съответствие с изискването на чл. 8, ал. 7 от ЗОП. Същите не съдържат ред за планиране на обществени поръчки и за контрол на изпълнението на договорите за обществени поръчка.
....Не са изпращани предварителни обявления до „Официален вестник” на Европейския съюз за обществените поръчки, чиито стойности надхвърлят нормативно определените прагове.
             ....Проверените процедури и сключените в резултат на тях договори са стартирани без осигурено финансиране, което създава риск от неизпълнение на поети финансови задължения и санкции за възложителя, както и риск за доброто финансово управление (Ето защо не се чудете на близо 100 млн. дълг на ВМА днес - бил. моя).”
Напразно плачете г-н Димитров!
Напразно!!
Сметната палата май действа по принципа на едно известно тефтерче....

Мъдри мисли

„..Ние (ГЕРБ) сме за дясно Европейско бъдеще на България и за защита на правата и свободите на гражданите. ГЕРБ не е част от статуквото. Ние сме дясна партия, член на Европейската народна партия и това е нашата идентификация*..
....Г-н Цвет
анов е подсъдим на базата на опорните точки.. В случая „подсъдим” е квалификация, а не състояние...Той има огромен принос за създаването на ПП ГЕРБ и девет пъти е печелил избори**..
....Средата за отглеждане на детето не бива да се сугестира***...
.....Нямам лична позиция по използването на майчиния език в предизборната борба. Това е тема, която изисква политическо решение....”

Г-н Цветомир Паунов, административен секретар на ПП ГЕРБ.  

Пуснат в улея на „бобслея” от Георги Коритаров.
O Sancta simplicitas както би казал Ян Хус. 
И подобни на господина Паунова искат да ни управляват.......Да се смееш ли или да плачеш?
*Това що е дясно-либерална, консервативна или християндемократическа идеология и как се прилага принципа на „субсидиарност”(вземане на решения на възможно най-ниско децентрализирано ниво) при лидерските партии се оказаха малко значими проблеми за госта.
** Че заслугите за ГЕРБ и за печелене на избори не могат да бъдат индулгенция за един подсъдим не е важно. Ако знае какво означава думата индулгенция!
***Сугестия - Начин на внушение и словесно въздействие от един човек върху друг или върху себе си, който се отличава с несъзнателно възприемане на внушаваното. Как се сугестира среда и аз не знам!

„Изходът от кризата е служебен кабинет за една година. Готов съм да му бъда безплатен консултант”!
„Държавата не се издържа с данъци, а с производство”!

Професор Юлиан Вучков 

Всезнайковецът явно не познава българската Конституция и структурата на приходната част на държавния бюджет.
А относно консултациите – не бих ги препоръчал нито на служебно нито на редовно избрано правителство. Щото много добре помня какъв „виден здравен меринджей” предлагаше на Борисов преди години! 
За другите му глупости и самохвалства в предаването на Велизар Енчев (ТV СКАТ, 17.02.) не ми се говори!

събота, 15 февруари 2014 г.

Кастинг



Провежда се кастинг за бъдещи депутати и министри.
Очакваното месечно възнаграждение и допълнителни екстри ще бъдат по-скромни от настоящите.
Желателно е кандидатите да не произхождат от семейства на активни борци срещу фашизма и капитализма или на дисиденти след 1989 г.
С предимство се ползват кандидати, които умеят да различават личните си от националните интереси и собствения си джоб от хазната.

четвъртък, 13 февруари 2014 г.

За думите..отново...

Според изследователи речникът на Шекспир се е състоял от 12 000 думи, а на едно канибалско племе - от 300. Нашите политици се оправят съвсем свободно с около 100 – „стратегии”, „политики”, „трансформации”, „визии”, „мисии”, „способности”, „ниво на политически амбиции”, „транспониране”, „приоритети” „случване" „демокрация”, „политическото пространство”, „иницииране", „екшън план” „входиране”, „дерогиране”, „верифициране”, „субсидиарност”, „административен капацитет” и т.н.. Политическият Newspeak (по Оруел) е отворен за допълване.

Цената....

По повод 25-та годишнина от изтеглянето на 40-та армия от Афганистан!
Убити - около 13 000;
Ранени - 53 753;
Болни - 415 932 (от тях над 50% заразно болни).
Нямам данни за починалите ранени и болни, постъпили в лечебни заведения.
Не зная колко са останали завинаги инвалиди. Ще спомена, че минно взривните увреждания, които почти в 100% предизвикват инвалидност през 1980 г. са 9, 7 % от всички ранени, през 1981 г. - 38,9% (минна война) и 10, 7% през 1982 г.
През 1981 г. 5 мсд на 40-а армия, разположена в гр.Шинданд избухва епидемия от хепатит “А”. Едновременно заболяват над 3000 военнослужещи, во главе с командира на дивизията - генерал Громов и половината му щаб. За около три месеца боеспособността на дивизията е снижена рязко.
По някои данни от 10 до 15% от участвалите военнослужещи са развили постравматичен стрес - популярен като "афганистански синдром" .
Това е човешката цена на една безумно авантюра на Брежнев и синилните членове на Политбюро на ЦК на КПСС.
Някой поучили се от нея??

В памет на професор Николай Василев

Референдум? Безсмислено прахосване на 25 милиона!
Професор Николай Василев

„Има ли смисъл от цялата шумотевица? Вероятно    има. Обществото трябва да бъде постоянно стимули¬рано да участва активно в обсъждането на всички (независимо от степента на важност и актуалност) проблеми, възникващи в хода на развитието ни, да предлага варианти, да търси решения, да утвърждава позицията си на пълноправен участник в управлението на държавата. В един аспект, следователно, смисъл има. В друг аспект,  за съжаление,    не   откривам някакъв особен смисъл в търсенето на разумния изход от дилемите „с референдум или без референдум?", „пропорционални.или мажоритарни?", „самостоятелно или 2 в 1?", „електронно или традиционно гласуване?", „машинно или стандартно гласуване?", „преференциално подреждане или непроменими листи?" и пр. Получаваната при всеки от изброените случаи „резултантна монолема" едва ли би удовлетворила огромните обществени очаквания, едва ли  би променила съществено резултатите от бъдещия парламентарен, европейски и всякакъв друг вот, едва ли би гарантирала идеалния състав на следващия български парламент и групата евродепутати. Преди 7-8 години, помня, обсъждахме в Специализирания научен съвет по философия към ВАК поредния вариант на проектозакона за научните степени и научните звания. Дискусията бе привидно съдържателна. Половината от присъстващите бе за нововъведенията и против старото положение на нещата; другата половина бе за старото положение на нещата и против нововъведенията. Моето виждане на нещата бе коренно различно от мненията и на двата лагера; то в същото време соломоновски прогнозира предстоящия пълен провал, както на всяка от възможните противоположни реализации на дилемата, така и на осъществяването на естествено оформящата се монолема. Уважаеми колеги, им казах, абсолютно прави са онези от вас, които отричат обсъдения тук законопроект, подкрепят продължаващото функциониране на досегашните структури на Висшата атестационна комисия и не желаят да бъдат въвеждани необмислени промени. Абсолютно прави са и другите, които изтъкват положителните моменти в предлаганата нова система за атестиране на научните кадри и отхвърлят досегашната централизация на въпросното атестиране. Но най съм прав, включително и абсолютно прав, аз, доколкото съм убеден, че каквато и атестационна система да изберем (да запазим старата, да въведем новата, да из¬мислим трети, четвърти или пети космически „вариант", нищо не може да спре българската наука да произвежда в индустриално количество титулувани некадърници!
Та, искам да кажа, и с Изборния кодекс е така. Съгласен съм с привържениците на едната гледна точка. Съгласен съм с привържениците на противоположната гледна точка. Съгласен съм с привържениците на всички възможни гледни точки. Но най-вече съм съгласен със самия себе си, че независимо от всякакви гледни точки („с референдум или без референдум?", „пропорционални или мажоритарни?", „самостоятелно или 2 в 1?", „електронно или традиционно гласуване?", „машинно или стандартно гласуване?", „преференциално подреждане или непроменими листи?"), абсолютно нищо не може да попречи на българския гласоподавател да вкара в следващия и всички следващи народни събрания избран комплект от партийни некадърници, корумпирани политикани, взаимно обвързани мафиоти, случайни неграмотници. Въобще никакъв Избирателен кодекс, дори да е илюзорно идеален, не може да гарантира конституирането на така желания идеален български парламент. Дори като илюзия!
Какво да се прави! Фата моргана!” (Публикувано в Уикенд, бр.6 (535), 8-14 февруари 2014 г. стр.38). Съдбата го отнесе от този свят! Бог прости!

сряда, 12 февруари 2014 г.

Скандален "Референдум" по БНТ


Снощният "Референдум" бил скандален. Да, такъв беше. Благодарение на един от участниците - Каролев.
Снощи не ми се занимаваше обаче със сметки.
За разлика от тази сутрин.
За несъстоятелността на твърденията на тримата професори ви съобщавам следните данни за приходната част на:  
-БЮДЖЕТ 2006 г.* (в % от всички данъчни и неданъчни приходи) - данък добавена стойност – 44,83; акцизи – 20,99; мита - 2,91; данък върху доходите на физическите лица - 8,46; корпоративен данък - 7,96;
-БЮДЖЕТ 2012 г. - данък върху добавената стойност - 33,2; акцизи - 18,8; мита - 0,5; данък върху доходите на физическите лица - 10,7.
Сравненията, за това КАК ПРОГРЕСИВНИЯ ДАНЪК върху данъка върху доходите на физическите лица ЩЕ ЛИКВИДИРА БЕДНОСТТА в България, оставям на любителите на сметки.
Младоците май направиха изкуфелите професори за смях.
А "Памперсите"** снощи си тръгнаха напълнени...
Колкото и да не обичам представителите на НПО! 
И да ви припомня една мисъл (адаптирана по лаф на един американски президент) - "Икономиката, икономиката господа професори!"  
* - през 2006 г. ДДФЛ е прогресивен
** - сиреч професорите.

четвъртък, 6 февруари 2014 г.

Не и от нашите данъци г-н Янков...

Според Янко Янков – председател на комисията по отбрана в Народното събрание, „особено тревожно е положението със задълженията на ВМА”. Той „изрази готовност да работи за стабилизиране на сектора, включително и на ВМА и се „надява държавата да си изпълни задълженията”. Текстът е от публикацията на Сп.Спиридонов „Ще вдигат пределната възраст за военна служба”(цитира се по сайта otbrana.com).
Няма как да се надявате господин Янков! Да платите далаверите във ВМА с нашите, включително и с моите пари! Макар и пенсионер и аз плащам ДДС, който е основен приходоизточник на фиска!
Първо изяснете КАК са натрупани задълженията и КОЙ е виновен за това. Не се мъчете да замитате проблема, който не е от вчера! За щяло и нещяло в 42-я Парламент правите парламентарни комисии. Направете една за изясняване на най-големия болничен дълг в Р България - по открити данни 1/5 от дълговете на всички болници в Републиката. :)

понеделник, 3 февруари 2014 г.

Предизвикани думи (20)



Известно е, че пенсионерите разполагат с достатъчно свободно време. И ако не ги е налегнал Алцхаймер – и да мислят.
Днес взех, че се присетих – наближава време да чукна 66 годишна възраст. Май на този свят ми е останало по-малко време от живяното до момента.
По тази причина нямам време да понасям:
-Политически хамелеони, които се размножават със скоростта на хлебарките;
-Видни здравни „меринджеи”, а иначе обикновени далавераджии, за да не употребявам по-остри думи;
-Автори на стратегии, концепции, доктрини и т.н. на килограм, а иначе казано - безсмислени хартии;
-Хора, които в името на собственото си преуспяване за загърбили миналото си и смятат, че светът започва от тях;
-Псевдо-професори и доценти, които се роят както активните борци преди 1989 г. и дисидентите и антикомунистите – днес;
-Преписвачи на лошо преведени и разбрани чужди мисли;
-Майцепродавци;
-Бивши „фили”, а днес яростни „фоби”. Сигурно мога да продължа.
Мислейки си кого нямам време да понясам се присетих и за думи от едно стихотворение на Недялко Йорданов:
„Затова да махнем всичките бездария!
И не Бог, а ние да пазим България”.
Снощи една телевизия излъчи рецитал на поета. Струваше се да се види!

неделя, 2 февруари 2014 г.

Посвещавам на професор Александър Чирков

Професор Чирков създаде модерната българска сърдечно-съдова хирургия. Публикувам текста на документ от личния си архив, който показва отношението към него на тогавашните български кардиохирургични "капацитети". Благодарение на докладната на Медицинско управление до Джуров, козните им не се реализираха. В нейното изготвяне имам малък принос. Изводите оставям на този, който прочете публикацията.
„Уважаеми другарю Джуров,
Съзнаваме огромната ви заетост в настоящия момент във връзка с подготовката на предстоящия през м. декември пленум на ЦК на БКП. Въпреки това си позволяваме да отнемем част от вашето време, за да ви запознаем с един може би частен въпрос на нашето здравеопазване, който обаче, поради редица обстоятелства придоби голям обществен резонанс Отнася се за разпореждане № 147от 2.08.1989 г. на Министерския съвет за „създаване на втори кардиологичен център в София" към Медицинска академия. Подготовката и излизането на това разпореждане на МС е типичен пример за груба намеса на висшестоящи партийни органи в работата на МА и НЦССЗ. В предварителния етап от подготовката на този документ научно-учебния съвет на НЦССЗ изрази несъгласие за създаване на втори кардиологичен център. Мотивировката, за което е представена до съответните инстанции (Президиум на МА, Партиен комитет на МА ЦК на БКП). Не беше взето под внимание и негативното отношение по този въпрос на голяма част от специалистите в областта на сърдечносъдовите заболявания, извикани на съвещание в Секретариата на ЦК на БКП на 10.03.89г. от др. Емил Христов. Нещо повече в хода на подготовката на този документ, вдъхновителят на този проект проф. А. Чирков многократно публично е заявявал, че той се реализира по указание на др.Т. Живков и чрез съдействие на др.Георги Йорданов, Стоян Овчаров и Емил Христов. Учудващ е фактът, че посочените другари след като са били толкова заинтересовани от борбата със сърдечносъдовите заболявания нито веднъж не поискаха среща с ръководството на НЦССЗ, докато през също¬то време поддържаха непрестанни контакти единствено с проф. А. Чирков или хора от неговото обкръжение. Всички наши опити да изразим нашето мнение (в ЦК има цяла папка от материали по този въпрос, представени от ПК на МА) оставаха без отговор. Провежданата активна кампания в средствата за масова информация за дейността на А.Чирков има своите причини и преди всичко покровители. Всичко това се прави, за да се убеди обществеността от необходимостта за разкриване на втори кардиологичен център, като при това тя се информира едностранчиво и тенденциозно. Мотивът на разпореждане № 14 на МС за образуване на втори кардиологичен център е „да се разширят възможностите за лечение на сърдечно-болните и да се повиши ефективността на борбата със социално значимите заболявания”. Ние сме дълбоко убедени, че създаването на втори кардиологичен център в настоящия момент е нецелесъобразно, поради следните причини:
1. Създаването му ще разстрои неминуемо цялостната работа на съществуващия национален център по сърдечносъдови заболявания, тъй като ще бъдат иззети много негови кадри и ползва, както и досега неговата база.
2. С много по-малко средства в НЦССЗ (ІІІ-та гр.б. и І-ва база на МА), както кардиологичната клиника на Военномедицинска академия (цитират се по подразбиране възможностите на катедрата по гръдна и сърдечно съдова хирургия на ВМА, ръководена от полковник професор Йовчо Топалов. – бел. моя) може да се постигне извършването на около 1800 операции годишно, което би бил капацитетът в София и при откриване на втория кардиологичен център.
3. Ако е необходимо създаване на още един кардиологичен център, то това трябва да стане извън София (например Пловдив, Варна или друг университетски град). С други думи отпусканите съгласно т.7 от разпореждане № 14 на МС 5 млн. валутни лева по второ направление и 600 хил. рубли и 3 млн. лева биха могли да се използват значително по-рационално. Тъй като създаването на втория кардиологичен център е свързано пряко с името на проф. А.Чирков, а несъгласието на голяма част от колектива на НЦССЗ да бъде създаден втори кардиологичен център създава повод за превратни тълкувания от рода, че се прави разчистване на лични сметки, че му се завижда, че не се вземат неговите предложения, поради ретроградност в мисленето и т.н. поради това бихме искали да стане пределно ясно следното: в НЦССЗ не съществува сътрудник, който да отрича качествата на проф. А. Чирков като хирург и да не признава приноса му за развитието на сърдечната хирургия у нас. Той също така показа, че за извършване на сърдечна хирургия на добро ниво са необходими значителни средства (вкл. в конвертируема валута) - за 2 години около 11,263 валутни лева (поставяне на сърдечна клапна протеза по това време във ФРГ и Франция е около 25000 DM – бел. моя), нещо което у нас дълго време не се разбираше. Както ръководството на НЦССЗ, така и преобладаващата част от неговия колектив са напълно съгласни с необходимостта на институтите и центровете в МА и съответно в тях на отделните катедри да се дава значително по-голяма свобода на действие, т.е. да се осъществи децентрализация в управлението.
Ние ще се борим за въвеждането на самостоятелна стопанска сметка за остойностяване на нашия труд, преодоляването на сегашната уравниловка от заплащането на труда, което би трябвало да подобри качеството на медицинското обслужване и подобряване на заплащането на медицинския персонал. Ако има нещо, което не може да се приеме от проф. А. Чирков, това са неговите методи за постигане на своите цели, деспотичния начин на ръководство, поддържането на постоянно, напълно излишно напрежение у всички кадри, фаворизирането на едни кадри за сметка на други, пълно незачитане на нормалните служебни взаимоотношения, непрекъснатия му стремеж (много успешен!) за контакти с висшите ешелони на властта и непрекъснатото изтъкване на тези контакти. Твърде много смущава факта, че възнаграждението на проф. А. Чирков вече в продължение на 6 години е между 20-25 хиляди западногермански марки на месец. За тези пари биха могли да се обучат в чужбина повече от 17 хирурзи, като всеки от тях престои 3 години. Смущава нашата медицинска общественост и фактът, че практически над неговата дейност не може да се извърши никакъв финансов контрол (поне до сега), няма никакъв контрол пред обществеността за целесъобразността в използването на средствата от фондация „Сърце”, за председател, на която той е назначен „свише”. Не напразно внушителна част от редовните асистенти, работещи непосредствено с него, както и преобладаващата част от кардиолозите не изявиха желание да се включат в работата на втори кардиологичен център, независимо от примамливите обещания за много големи възнаграждения. Проф. Чирков (не без съдействието на средствата за масова информация) умишлено хиперболизира значението на хирургическото лечение на сърдечносъдовите заболявания. Сред нашата общественост се натрапваше идеята, че чрез разширяване на дейността в областта на сърдечносъдовата хирургия ще бъдат реше¬ни много от най-важните въпроси в борбата със сърдечносъдовите заболявания, всяка неделя в рубриката искам думата на БТ, както и при други негови появи на екрана на БТ и в ефира на българско радио през изминалите 6 години. А истината за сърдечносъдовите заболявания е съвсем друга. Те са социално значими заболявания, защото са много разпространени у нас. Над 50% от всички починали умират от тях; 13% от всички хора над 50 годишна възраст в нашата страна боледуват от артериална хипертония. по заболеваемост от мозъчно-съдова болест сме на едно от първите места в Европа. Значителна е заболеваемостта от сърдечен инфаркт през последните години, с характерната висока смъртност сред заболелите. Направленията за борба с тях са много: на първо място стои профилактиката, т.е. отстраняването на тези фактори, които са причина за възникването на масовите сърдечносъдови заболявания, на второ място са усъвършенстване на методите за диагноза и лечение, вкл. хирургическото когато то е приложимо и на трето място - рехабилитацията, т.е. пълноценното възстановяване на вече заболелите. На хирургическо лечение подлежат от 2 - 4% от всички болни със сърдечносъдови заболявания. Основно направление в борбата със сърдечносъдовите заболявания е преди всичко профилактиката. Естествен е изводът, че в тази насока трябва да бъдат съсредоточени силата и средствата, включително на тези за масова информация, които имат много голям дял в култивирането на здравословен начин на живот на населението.
Сърдечната хирургия, която направи голямо развитие през последните две десетилетия по същество се намесва късно в еволюцията на заболяванията, решава частично въпроса при определен брой болни като за това се изискват големи капитални инвестиции. Така например само материалите за една операция на сърце, с оглед поставяне на изкуствена сърдечна клапа струва 4000-4500 вал. лева без да се смятат средствата за труд и т.н. Проблемът както виждате е много голям и не може да се реши само, чрез развитието на едно от направленията, а камо ли част от едно направление. Такъв подход в борбата със сърдечносъдовите заболявания се възприема във всички цивилизовани страни. това е политиката и на СЗО. Този подход вече даде резултати в много от развитите страни. имайки предвид огромното социално значение на поставените от нас въпроси предлагаме следното:
1. Да бъде обсъдена целесъобразността от разпореждане №14 на Министерския съвет от 2.08.89 г.
2. Да бъде възложена на експертна група да представи (въз основа на съществуващата дългосрочна програма за борба със социално значимите заболявания) в най-кратък срок най-належащите задачи в областта на кардиологичната помощ в нашата страна, вкл. и за сърдечната хирургия, като тази краткосрочна програма се осигури финансово.
3. Да се уведоми обществеността за истинското положение на националния център по сърдечносъдови заболявания, както и цялостната дейност на проф. Александър Чирков”.
Подписали - директор на Националния център по сърдечносъдови заболявания чл. кореспондент проф. Илия Томов, партиен секретар, доц. Куситасев